Rożnowo, dawniej Rożnów leży około 6 km na północny-wschód od Obornik, nad Strugą Nieszawską, dopływającą do Wełny.
Parafia powstała w XIV wieku. Od początku istnienia była pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, odpust parafialny przypada 25 listopada. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1399 roku. Obecny zabytkowy kościół jest trzecim na tym miejscu. Poświęcony przez dziekana obornickiego ks. Kazimierza Molińskiego 28 października 1798 roku.
Obok kościoła znajdują się pomniki przyrody (lipy) oraz wiele obiektów godnych uwagi.
Szkoła parafialna powstała w XVI wieku. Po upadku, ponownie powołana przez Księdza Proboszcza Antoniego Nieprzeckiego w 1837 roku. Zachował się dom szkolny pobudowany przez parafię w 1865 r. Obecnie szkoła ma nowy gmach z salą gimnastyczną i boiskiem sportowym. W 1998 roku szkoła przyjęła imię Franciszka Mickiewicza, brata Adama.
Przedszkole w Rożnowie, zwane wówczas ochronką, założył w 1868 roku Błogosławiony Edmund Bojanowski, którego witraż znajduje się w kościele. (Do "Kulturkampfu" ochronkę prowadziły Siostry Służebniczki). Dziś przedszkole zajmuje część szkoły.
Zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem Rożnowianie uczcili odlaniem dzwonu z napisem "1683 - Gloria in exselsis Deo". Dzwon zawieszony jest nad wejściem do kaplicy przedpogrzebowej.
Z parafii pochodzi Mikołaj Skrzetuski, pierwowzór sienkiewiczowskiego bohatera spod Zbaraża i generał wojsk amerykańskich Włodzimierz Krzyżanowski, pierwszy gubernator Alaski. (Tablice pamiątkowe znajdują się na ścianie kościoła).
Przy kościele pochowany został najstarszy brat Adama Mickiewicza - Franciszek Mickiewicz, który mieszkał w parafii łukowskiej od 1831 roku, a od 1849 do śmierci(1862 r.) w parafii rożnowskiej.
Dla upamiętnienia wyboru Polaka na Stolicę Piotrową (1978) i odzyskania suwerenności (1989) zbudowana została dzwonnica i odlane dzwony: Jan Paweł II - papież, Ks. Jerzy Popiełuszko - męczennik, św. Katarzyna - patronka parafii.
W parafii mieszkała rodzina Justyny Chopin, matki Fryderyka Chopina i jak niektórzy sądzą sam Fryderyk podczas pobytu w Poznaniu był również w Rożnowie.
Znani parafianie
• Mikołaj Skrzetuski, pierwowzór sienkiewiczowskiego bohatera spod Zbaraża (tablica na ścianie kościoła).
• Włodzimierz Bonawentura Krzyżanowski, generał wojsk amerykańskich, pierwszy gubernator Alaski (tablica na ścianie kościoła).
• Franciszek Mickiewicz, brat wieszcza Adama, autor "Pamiętnika", pochowany przy kościele (tablica informacyjna przy grobie).
• Ksiądz Adam Schmidt, prezes Powiatowej Rady Ludowej podczas Powstania Wielkopolskiego (tablica na ścianie kościoła).
• Stefan Cebulski, poeta ludowy, autor między innymi tomiku wierszy "Kamienie i kwiaty".
LASY ROŻNOWSKIE
Na terenie parafii (Lasy Rożnowskie) Niemcy w okresie okupacji w latach 1939 -1941 wymordowali 12 000 Polaków. W dojściu do miejsca zbrodni rozmieszczonych jest 14 głazów "drogi krzyżowej" a przed mogiłami znajduje się kapliczka z ołtarzem i tablicą poświęconą kapłanom tego regionu zamordowanym w latach okupacji oraz figura z Chrystusem pod krzyżem i urna z ziemią z 16 miejsc straceń w Wielkopolsce.